Hoppa till sidans innehåll

Ledaruppdrag i StBF


Här presenteras alla personer som haft förtroendeuppdrag i Stockholms BF sedan bildandet 1918. Det är uppdrag som styrelseledamot, kommittéuppdrag, revisorer och valberedning.
Upptäcker du felaktigheter kontakta oss mail This is a mailto link  
Listan kan laddas ner i PDF-format här

Personer som innehaft förtroendeuppdrag inom Stockholms Bowlingförbund.

Styrelse, kommittéer, revisorer och valberedning

Abelin, Jan                                               BK Trol / Sundbybergs IK

2003 – 2006        Styrelseledamot
2003 - 2008         Utbildningskommittén

Absalonsen, Kerstin                             Mixarna BK
1993 – 1994        Handikappkommittén

Agermo, Robert                                    
1970 – 1971        Damkommittén

Ahlgren, Salan                                        BK Lindarna

2016 – 2017        Handikappkommitten

Ahlström, Eric                                         Djurgårdens IF

1925 - 1926         Styrelseledamot

1926 – 1928        Vice ordförande

1928 – 1935        Ordförande

 

Ahlström, Gun                                        BK Wictoria

2002 - 2005         Informationskommittén

 

Alm, Lennart                                           Cash Club

1984 – 1988        Damkommittén

1984 – 1988        Förbundskapten damer

 

Alm, Peter                                               Djurgårdens IF

1984 – 1990        Rekryteringskommittén

2017 – t.v            Valberedningen

 

Alm, Ulla                                                  BK Ringen / Norsborgs AIK

1987 – 1993        Handikappkommittén

2000 – 2001        Valberedningen

 

Alsterklint, Ove                                     Vendelsö BK

1996 – 2001        Utbildningskommittén

 

Aminoff, Gregor                                    Ibos

1931 - 1932         Styrelsesuppleant

1935 – 1862        Ordförande

1932 – 1935        Vice ordförande

 

Ander, Nils        

1987 – 1990        Handikappkommittén

 

Andersin, Erik                                         Sundbybergs IK

2009 – 2010        Serie- och Tävlingskommittén

 

 

Andersson, Börje                                  Sundbybergs IK

1984 – 1986        Utbildnings- och Tekniska kommittén

 

Andersson, Nils                                                                                                                              IF Swithiod

1921 - 1923         Styrelsesuppleant

1924 - 1925         Styrelseledamot

1921 – 1922        Kommittén för klassindelning

 

Andersson, David                                  KKH

1918 – 1920        Vice ordförande

 

Andersson, Gösta                                 Djurgårdens IF

1953 – 1954        Styrelsesuppleant

 

Andersson, Solveig                              BK Ringen

1988 – 1990        Handikappkommittén

 

Andkleven, Carina                                Pirata

1978 - 1979         Styrelseledamot

1978 – 1979        Serie- och Tävlingskommittén

 

Angarth, Monica                                   SoIK Hellas

1979 – 1980        Styrelsesuppleant

1979 – 1980        Damkommittén

 

Angberg, Rune                                       Bowly                                                                            f 1916-02-10      

1958 – 1960        Styrelsesuppleant

1961 – 1969        Styrelseledamot

1968 – 1969        Tävlingskommittén

 

Aronsson, Axel                                       Kryss

1937 – 1941        Revisor

 

Arvidsson, Leif                                       BK Viking

1977 – 1978        Styrelsesuppleant

 

Asklund, Anette                                    SoIK Hellas

2009 – 2010        Juniorkommittén

 

Baad, Karin                                              IFK Rinkeby

1988 – 1991        Styrelseledamot

1992 – 1994        Valberedningen

1988 – 1990        Damkommittén

 

Backman, Eric                                         Mälarhöjden

1948 – 1952        Styrelsesuppleant

 

Beckman, Monica                                

1978 – 1982        Juniorkommittén

 

 

Bengtsson, Gunnar                               Djurgårdens IF

1954 – 1955        Styrelsesuppleant

1955 – 1958        Sekreterare

 

Bengtsson, Gustav                                BS23

1933 -1935          Styrelsesuppleant

 

Berger, Hans                                           KBK; AIK

1930 - 1931         Styrelsesuppleant

1931 – 1939        Sekreterare

1939 - 1940         Styrelseledamot

 

Berggren, Sören                                     BK Jackpot

1987 – 1991        Sekreterare

1987 – 1991        Kanslichef

1983 – 1991        Juniorkommittén

 

Berglund, Sven                                       Svea

1952 – 1958        Styrelseledamot

 

Bergquist, Ingvar                                   IFK Stockholm

1976 – 1977        Styrelsesuppleant

1977 – 1983        Skattmästare

1976 – 1977        Serie- och Tävlingskommittén

1991 – 1994        Hallkommittén

 

Bergström, Gösta                                  SoIK Hellas

1946 – 1948        Styrelseledamot

 

Bergström, Rune                                   BK Elam

1980 – 1983        Styrelsesuppleant

1981 – 1983        Serie- och Tävlingskommittén

 

Bergström, Walle                                 Hermod

1971 - 1972         Styrelseledamot

1972 – 1974        Sekreterare

1974 - 1975         Vice ordförande

1971 – 1975        Serie- och Tävlingskommittén

 

Bergwall, Jesper                                    Värtans IK

2017 – 2018        Valberedningen

 

Billgert, Arthur                                       KAP

1970 – 1976        Revisorssuppleant

 

Billne, Curt                                               BK Tolvan

1962 – 1964        Styrelsesuppleant

 

 

 

 

Birgersson, Michael                             Vendelsö BK / BK Kross / Sundbybergs IK / BK Åess

1990 – 1992        Styrelsesuppleant

2006 – 2009        Styrelseledamot

1988 – 1995        Utbildningskommittén

1993 – 1995        Förbundskapten juniorer

2001 – 2003        Utbildningskommittén

2006 – 2009        Utbildningskommittén

2002 – 2003        Förbundskapten juniorer

1993 – 1995        Distriktsinstruktör

2002 – 2003        Distriktsinstruktör

 

Biörck, Pontus                                        KKR

1920 - 1921         Styrelseledamot

 

Bjurevad, Hans                                      IFK Stockholm

1992 – 2000        Revisor

 

Björk, Ove                                                Åkeshovs BK

1988 – 1989        Styrelsesuppleant

1989 – 1993        Styrelseledamot

1984 – 1988        Valberedningen

1988 – 1993        Serie- och Tävlingskommittén

1988 – 1990        Bowling90-kommittén

 

Björkgren, John                                     RK09

1918 - 1920         Skattmästare

1925 - 1926         Vice ordförande

1921 – 1922        Kommittén för klassindelning

 

Björklund, Lars                                       Ängby BK

1994 – 1999        Vice ordförande

1994 – 1997        Rekryteringskommittén

 

Björkman, Gösta                                   Atom/AIK

1958 – 1960        Styrelseledamot

1962 - 1963         Styrelseledamot

 

Björn, Rolf                                                BK Power

1984 – 1985        Valberedningen

 

Blocker, Olle                                           KAP

1918 - 1919         Styrelseledamot

1923 - 1924         Vice ordförande

1922 – 1923        Amerikakommittén

 

Blomberg, Eric                                        Kryss

1941 – 1948        Revisor

1948 – 1959        Styrelseledamot

1960 – 1963        Revisor

 

 

Boësen, Hilding                                      KKR

1927 - 1928         Styrelsesuppleant

1928 – 1930        Styrelseledamot

 

Bolin, Georg                                            Esselte IF

1958 – 1959        Styrelsesuppleant

1959 - 1960         Styrelseledamot

1960 – 1964        Sekreterare

1964 – 1968        styrelseledamot

1968 - 1969         Ordförande

 

Borg, Walter                                           Årsta

1964 – 1966        Skattmästare

 

Boström, Lotta                                       BK Amazonerna

2002 - 2005         Informationskommittén

 

Boström, Nils                                          Aiba

1927 - 1928         Styrelsesupplean

 

Brandberg, Magnus                             SoIK Hellas

2000 – 2001        Valberedning

 

Brodin, Annette                                   

2009 – 2011        Juniorkommittén

 

Broström, Rolf                                        Dagens Nyheters  IF

1983 – 1985        Styrelsesuppleant

1983 – 1985        Serie- och Tävlingskommittén

 

Bryttmar, Rickard                                  Kings Pin

1994 – 1995        Juniorkommittén

 

Brännmo, Ingmar                                  Hammarby IF

2016 – 2017       Valberedningen

 

Byhlin, Lars G                                          BK Fram

1988 – 1989        Valberedningen

 

Bång, John                                               Djurgårdens IF

1922 - 1923         Styrelseledamot

 

Bäck, Michael                                         AIK / Hammarby IF

2004 – 2008        Valberedningen

 

Bäckström, Baltzar                               AIK

1927 - 1928         Styrelsesuppleant

1931 – 1937        Styrelseledamot

1937 – 1939        Styrelsesuppleant

 

 

Carlsson, Alf                                            SOM

1968 – 1969        Styrelsesuppleant

1969 - 1970         Styrelseledamot

1968 – 1969        Dam- och Ungdomskommittén

1970 – 1971        Utbildnings- och Tekniska kommittén

 

Carlsson, Georg                                     BK Bokaj 76

2006 – 2008        Utbildningskommittén

 

Carlsson, Torsten                                  Stockholms IS

1926 - 1927         Styrelseledamot

 

Carlsson-Östlund, Sonja                     BK Wictoria

2001 – 2009        Styrelseledamot

2001 - 2009         Serie- och Tävlingskommittén

 

Carlström, Oscar                                    Fredrikshofs IF

1928 – 1932        Vice ordförande

 

Cederberg, Börje                                   Solna BC

1977 – 1979        Styrelsesuppleant

1977 – 1979        Serie- och Tävlingskommittén

 

Cederqvist, Bertil                                  IFK Sthlm

1925 - 1926         Ordförande

 

Christensen (Hälleberg), Inger        BK Disa

1972 – 1978        Damkommittén

 

Christensson, Hans                              Atom

1959 – 1960        Revisor

1960 – 1962        Styrelseledamot

 

Collin, Gunnar                                        Fredrikshofs IF

1923 – 1925        Styrelseledamot

 

Cornelie, Uno                                         AIK

1921 – 1923        Styrelseledamot

1924 - 1925         Vice ordförande

1922 – 1923        Amerikakommittén

 

Crileus, Tommy                                      KKS

1996 – 1997        Styrelsesuppleant

 

Dahlgren, Rolf                                        BK Kransen

1974 – 1976        Styrelsesuppleant

1993 – 1994        Valberedningen

2000 - 2005         Valberedningen

2010 - 2011         Valberedningen

1974 – 1976        Juniorkommittén

1974 – 1976        Förbundskapten juniorer

 

Dahlin, G                                                  Pressens BK

1926 - 1927         Styrelseledamot

 

Dahlin, Oscar                                          AIK

1918 - 1919         Sekreterare

1919 - 1920         Styrelseledamot

 

Dahlqvist, Fredrik                                 BS 23

1930 - 1931         Styrelseledamot

 

Dahlstrand, Harriet                              Pensionärernas BK

1990 – 1992        Tävlingskommittén

1988 – 1990        Damkommittén

 

Danielsson, Katja                                  BK Eva

1963 – 1965        Styrelsesuppleant

 

Danielsson, Oscar                                 Bellevue

1959 – 1960        Styrelsesuppleant

 

Ede, Lars                                                   BK OS

1983 – 1986        Styrelsesuppleant

1983 – 1986        Rekryteringskommittén

 

Edlund, B H                                              KKS

1929 – 1945        Styrelseledamot

 

Ednertz, Jan                                             Åkeshovs BK

2012 – 2017        Styrelseledamot

2011 – 2016        Serie- och Tävlingskommittén

2012 – 2017       Marknadsansvarig

 

Edvardsson, Kåre                                  Skuru IK

1975 – 1978        Juniorkommittén

 

Edvardsson, Siv                                      BK Atena

1973 – 1974        Styrelsesuppleant

1974 – 1977        Sekreterare

1971 – 1973        Damkommittén

1973 – 1976        Juniorkommittén

1977 - 1978         Styrelseledamot

1977 – 1978        Damkommittén

1977 – 1978        Förbundskapten damer

1973 – 1974        Förbundskapten juniorer

 

Egelin, Einar                                            KAP                                                                                f 1890                   d 1959-08-23

1918 – 1919        Revisor

 

 

 

Ek, Barbro                                                 Sundbybergs IK

1998 – 1999        Styrelsesuppleant

1999 – 2001        Styrelseledamot

1998 – 2001        Informationskommittén

 

Ek, Thomas                                              Sundbybergs IK

1998 – 2001        Informationskommittén

 

Ekbom, Herbert                                     Social-Demokraterna

1937 -1942          Styrelseledamot

 

Ekengren, Ann                                        Sollentuna BwK

2004 - 2005         Styrelseledamot

2004 - 2005         Informationskommittén

 

Ekengren, Joy                                         BK Eva

2003 - 2004         Styrelseledamot

2007 - 2010         Styrelseledamot

2003 - 2004         Informationskommittén

2005 - 2010         Informationskommittén

 

Ekholm, Börje                                         AIK

1971 - 1974         Vice ordförande

1973 – 1974        Serie- och Tävlingskommittén

1971 – 1973        Utbildnings- och Tekniska kommittén

 

Ekholm, Harald                                      KKT

1918 - 1919         Styrelseledamot

1919 - 1920         Sekreterare

1920 - 1921         Styrelseledamot

1921 - 1922         Vice ordförande

1923 – 1925        Styrelsesuppleant

 

Eklund, Axel                                            KKH

1920 – 1924        Revisor

 

Eklund, Christer                                     BK Amiki

2002 - 2003         Styrelseledamot

2003 – 2008        Vice Ordförande

2008 - 2009         Styrelseledamot

1989 – 1993        Tävlingskommittén

1989 – 1990        Förbundskapten herrar

1990 – 1995        Förbundskapten Herr och dam

2003                      Distriktsinstruktör

2009 – 2011        Valberedningen

 

Eklund, Helen                                        Djurgårdens IF

2013 – 2014        Styrelseledamot

2014 – 2017        Skattmästare

 

 

Ekstedt, Gunnar                                    IFK Stockholm

1995 – 2012        Revisor

 

Ekwall, Hans                                           BK Viking

1975 – 1978        Styrelseledamot

1975 – 1978        Serie- och Tävlingskommittén

1975 – 1978        Förbundskapten herrar

 

Elnerud, Annelie                                   BK Ön; BK Eva

2000 – 2010        Ordförande

1995 – 2000        Valberedning

 

Emteborn, Aase                                     BK Espri / Haninge BC

1987 – 1990        Handikappkommittén

 

Emteborn, Rune                                    Haninge BC

1987 – 1990        Handikappkommittén

 

Engström, Lenitha                                BK Atena

1996 – 1998        Styrelsesuppleant

1996 – 1997        Juniorkommittén

 

Enström, Gunnar                                   AIK

1990 – 1991        Styrelsesuppleant

 

Ericsson, Birger                                      BKK

1925 – 1932        Revisor

 

Ericsson, Eric                                           KKH

1920 - 1921         Sekreterare

1921 – 1922        Kommittén för klassindelning

 

Ericson, Helena                                       Sundbybergs IK

2009 – t.v            Sekreterare

2009 – t.v            Kanslichef

 

Eriksson, Ann-Gerd                              Hammarby IF

1991 – 1994        Skattmästare

 

Eriksson, Ingrid                                       BK Eva

1986 – 1989        Juniorkommittén

 

Evermo, Lars                                           Vendelsö BK

1996 – 2001        Utbildningskommittén

2002 – 2003        Utbildningskommittén

 

Feldt, Jonas                                             BK Wictoria

1999 – 2003        Styrelseledamot

2000 – 2003        Informationskommittén

 

 

Forsberg, Elsa   

1979 – 1982        Damkommittén

 

Forsberg, Inga                                         BK Rita

1968 – 1969        Styrelsesuppleant

1968 – 1969        Dam- och Ungdomskommittén

1970 – 1971        Damkommittén

1970 – 1971        Förbundskapten damer

1979 – 1980        Valberedningen

 

Forsberg, Kurt                                         AIK

1965 – 1966        Styrelsesuppleant

1966 – 1970        Sekreterare

1968 – 1969        Seriekommittén

1968 – 1969        Förbundskapten

 

Forssanders, Hugo                                KAP

1919 - 1920         Styrelseledamot

 

Frank, Adrian                                          BK Meteor

1985 – 1987        Juniorkommittén

 

Fredlund-Winlund, Gun                     Djurgårdens IF

1990 - 1991         Styrelseledamot

 

Fredswig, E                                              BK Linnea

1932 – 1935        Styrelseledamot

 

Freidling, Britt                                        BK Rita

1962 – 1963        Styrelsesuppleant

 

Gibbemark, Mikael                              SoIK Hellas

1997 – 1999        Styrelseledamot

1997 – 1999        Juniorkommittén

 

Gibbemark, Tony                                  DN-Expressens IF / BK Trol

1995 – 1996        Styrelsesuppleant

1996 – 2001        Styrelseledamot

1995 – 1997        Serie- och Tävlingskommittén

1999 – 2001        Serie- och Tävlingskommittén

2001 - 2004         Valberedningen

1997 – 1998        Informationskommittén

 

Gimhag, Mikael                                     Hammarby IF / BwK DAX

2009 – 2011        Serie- och Tävlingskommittén

2011 – t.v            Juniorkommittén

 

 

 

 

 

Gimhag, Vavva                                       Hammarby IF / BwK DAX

2009 - 2010         Styrelseledamot

2010 – 2013        Vice ordförande

2017 – t.v            Styrelseledamot

2018 – t,v            Vice ordförande

2009 – t.v            Juniorkommittén

 

Glad, Ulla-Britt                                       Turebergs IF

1993 – 1994        Handikappkommittén

 

Gradin, Katarina                                    BK Eva

1997 – 1999        Styrelsesuppleant

1997 – 1999        Serie- och Tävlingskommittén

 

Granath, John                                         BK Hermod

1954 – 1958        Styrelseledamot

 

Granström, Bengt-Åke                       BK Bokaj-76

1991 – 1993        Sekreterare

1991 – 1993        Kanslichef

 

Granström, Kotte                                  AIK

1963 – 1964        Revisor

 

Gref, Lena                                                Sundbybergs IK

2009 – 2010        Juniorkommittén

 

Grönvall, Annika                                   BK Mistral

2013 – 2014        Valberedningen

 

Gunnarsson, Birgitta                            DK Stureby

1986 – 1988        Damkommittén

1986 – 1988        Förbundskapten U21 damer

 

Gustafsson, Carl Axel                          Stockholms IS                                                                                           

1944 – 1961        Skattmästare

1961 - 1962         Vice ordförande

 

Gustafsson, Fritiof                                MP

1937 – 1941        Vice ordförande

 

Gustafsson, Henrik                              Turebergs IF

2017 – t.v            Revisor

 

Gustavsson, Ann-Britt                         BK Eira

1985 – 1989        Styrelsesuppleant

 

Gustavsson, Gösta                                BK Ängby

1988 – 1989        Valberedningen

 

 

 

Gyllefors, Laila                                       BK BUS

2004 – 2006        Handikappkommitten

2008 – 2018        Para/Handikappkommitten

 

Hagelin, Kurt                                           Fredrikshofs IF

1978 – 1979        Styrelsesuppleant

1979 – 1981        Styrelseledamot

1978 – 1981        Serie- och Tävlingskommittén

 

Hagen, Mary                                           BK Wictoria

1996 – 2004        Revisorssuppleant

 

Haglund, Isidor                                      Mariebergs IK

1924 - 1925         Styrelsesuppleant

 

Haglund, Karl                                          Hellas

1935 – 1937        Styrelsesuppleant

 

Hagman, Karl                                          Stockholms IS; Aiba

1919 – 1920        Revisor

1920 - 1921         Vice ordförande

1924 - 1925         Styrelseledamot

1926 - 1927         Styrelsesuppleant

1927 - 1928         Sekreterare

 

Hallberg, Nils                                          ÅBK

1982 – 1983        Juniorkommittén

 

Hamfeldt, Sven-Eric                             IFK Täby

1994 - 2004         Handikappkommittén

 

Hansson, K A                                           RK09

1919 – 1920        Revisor

1920 – 1924        Skattmästare

1922 – 1923        Amerikakommittén

 

Harlestedt, Ove                                     KKT

1998 – 2000        Valberedningen

 

Hedberg, Ernst                                       KAP

1920 - 1921         Styrelsesuppleant

 

Hedblom, Oscar                                     RK09

1924 - 1925         Sekreterare

1925 - 1926         Skattmästare

 

Hedlund, Lars                                         SoIK Hellas

1979 - 1980         Styrelseledamot

1979 – 1980        Juniorkommittén

 

 

Heneskär, Gunnar                                BK Bokaj 76 / Sundbybergs IK

1991 – 1993        Juniorkommittén

2005 – 2009        Serie- och Tävlingskommittén

 

Heron, Birgitta                                       Hammarby IF

2004 – 2007        Revisorssuppleant

 

Hindstam, Tommy                                Åkeshovs BK

1988 – 1990        Valberedningen

1990 – 1991        Rekryteringskommittén

1993 – 1999        Sekreterare

1993 – 1999        Kanslichef

1997 – 1999        Juniorkommittén

1997 – 1998        Informationskommittén

 

Holm, Lennart                                        Handens SK

1994 – 1995        Juniorkommittén

 

Holstein, Håkan                                     Sigma BK

1984 – 1991        Juniorkommittén

1989 – 1990        Valberedningen

 

Hubbe, Joakim                                       Stureby BK

2017 – 2018        Ordförande

 

Huldt, David                                            Fredrikshofs IF

1926 - 1927         Vice ordförande

 

Håkansson, Kjell                                   

1972 – 1974        Juniorkommittén

 

 

Håkman, Johnny                                   Stureby BK / Pin Club

1985 – 1993        Utbildnings- och Tekniska kommittén

1985 – 1993        Juniorkommittén

1984 – 1993        Förbundskapten juniorer

1988 – 1993        Distriktsinstruktör

 

Hägg, Britten                                          BK Ringen

1992 - 1993         Styrelseledamot

1992 – 1993        PR-kommittén

 

Hänninen, Kai                                         Djurgårdens IF / Sundbybergs IK

2003 – 2006        Styrelseledamot

2007 – 2009        Sekreterare

2009 - 2012         Styrelseledamot

2003 - 2005         Förbundskapten juniorer

2009 – 2012        Serie- och Tävlingskommittén

2013 – 2014        Valberedningen

 

 

Högardh, Staffan                                   Skuru IK

1970 – 1972        Styrelseledamot

1970 – 1972        Juniorkommittén

1970 – 1972        Förbundskapten juniorer

 

Högberg, Sten                                        Fredrikshofs IF

1973 – 1978        Valberedningen

 

Höglin, Lars                                              AIK

2012 – 2016        Styrelseledamot

2011 – 2015        Utbildningskommittén

 

Högström, Bengt                                   MP

1977 – 1989        Utbildnings- och Tekniska kommittén

 

Igglund, Albert                                       Pressens BK

1926 – 1928        Styrelseledamot

1928 – 1933        Styrelsesuppleant

 

Immerbo, Monica                                 BK Atena

1973 – 1978        Damkommittén

1976 – 1977        Förbundskapten damer

 

Jacobsson, Evy                                       BK Kristallen

2006 – 2016        Handikappkommittén

 

Jansson, Karl                                           Söderhof

1946 – 1952        Styrelsesuppleant

1952 – 1954        Styrelseledamot

 

Jansson, Lennart                                   Sollentuna BwK

1966 – 1968        Styrelsesuppleant

1968 – 1971        Styrelseledamot

1968 – 1969        Tävlingskommittén

1971 - 1972         Sekreterare

1972 – 1974        Styrelseledamot

1970 – 1973        Serie- och Tävlingskommittén

 

Jelvin, Birgitta                                        Sollentuna BwK

2006 – 2008        Utbildningskommittén

 

Jernow, John W                                     KKR

1922 – 1923        Revisor

 

Jidler, Lars                                                Åkeshovs BK

1989 – 1991        Vice ordförande

1989 – 1991        Utbildnings- och Tekniska kommittén

 

Johansson, A B                                       AIK

1918 – 1919        Revisor

 

Johansson, Sune                                   

1971 – 1972        Valberedningen

 

Jonsson, Axel                                          IFK Stockholm

1924 – 1925        Revisor

1926 - 1927         Skattmästare

 

Jonsson, Christer                                   BK Jakob                                                                      f 1944-09-20

1981 – 1987        Sekreterare

1981 – 1987        Kanslichef

 

Jonsson, Jessica                                     BK Mistral

2010 - 2011         Valberedningen

 

Jonsson, Ragnar                                     Södermalms BS

1937 - 1938         Styrelsesuppleant

 

Josephson, Gösta                                  Mariebergs IK

1929 - 1930         Styrelsesuppleant

 

Jönsson, Rolf                                           BK Trol

2002 – 2007        Revisor

2007 – 2011        Revisorssuppleant

 

Kahl, B A                                                   KKS

1923 - 1924         Styrelsesuppleant

1924 - 1925         Styrelseledamot

 

Karlbom, Åke                                          KKS

1952 - 1953         Styrelseledamot

1962 – 1968        Ordförande

1978 – 1984        Ordförande

1985 – 1988        Valberedningen

 

Karling, Karl G                                        Esselte

1942 - 1943         Styrelsesuppleant

1943 – 1952        Styrelseledamot

1970 – 1971        Valberedningen

 

Karlsson, Anette                                   BK Eva

2006 - 2007         Styrelseledamot

2006 – 2007        Informationskommittén

2009 – 2010        Serie- och Tävlingskommittén

 

Karlsson, Ellen                                       BK Puck ?

1971 – 1972        Damkommittén

 

Karlsson, Kaisa                                       BK Ön

Xxx                        Anställd kansliet

 

 

Karlsson, Maria                                      Sundbybergs IK

1994 – 1995        Styrelsesuppleant

1995 - 1996         Styrelseledamot

1992 – 1996        Juniorkommittén

 

Karlsson, Owe                                        Upplands-Väsby/Sigtuna Handikapp

2008 – t.v            Para-/Handikappkommittén

 

Karlsson, Ulf                                            Hammarby IF

1991 – 1994        Styrelsesuppleant

1992 – 1994        Tävlingskommittén

1991 – 1993        Rekryteringskommittén

 

Kilander, Annika                                    Sundbybergs IK/BK Atena/DN-Expressens IF

1995 – 1996        Styrelsesuppleant

1996 – 1999        Styrelseledamot

1999 – 2003        Vice ordförande

2010 – 2014        Ordförande

2014 – t.v            Styrelseledamot

2001 – 2003        Utbildningskommittén

2009 – 2010        Valberedningen

2013 – 2015        Utbildningskommittén

1996 – 2001        Juniorkommittén

1995 – 1996        Damkommittén

1996 – 2003        Förbundskapten juniorer

2001 – 2012        Distriktsinstruktör

 

Kilsbo, Isa                                                 BK Eva/Tranebergs IF

1975 - 1976         Styrelsesuppleant

1976 – 1990        Styrelseledamot

1998 – 1999        Serie- och Tävlingskommittén

1975 – 1992        Juniorkommittén

1975 – 1976        Förbundskapten juniorer

1979 – 1984        Förbundskapten juniorer

1992 – 1998        Damkommittén

1992 – 1993        PR-kommittén

 

Kindblom, Alf                                         Hammarby IF

2006 - 2007         Styrelseledamot

 

Kindblom, Christel                               SoIK Hellas

2008 – 2009        Revisor

 

Kjellberg, Olle                                        Pin Club

1974 – 1978        Valberedningen

 

Klingman, S                                              KAP

1921 - 1923         Styrelsesuppleant

1925 - 1926         Styrelseledamot

 

 

Knichter, Ros-Marie                             BK Lindarna

1993 – 1994        Handikappkommittén

 

Kriström, Olle                                         FoC Farsta

2007 – 2008        Revisor

2005 – 2009        Valberedningen

 

Käki, Lauri                                                Rolling Bowlers

1989 – 1990        Styrelsesuppleant

1990 - 1991         Skattmästare

1991 - 1992         Styrelseledamot

1989 – 1990        Serie- och Tävlingskommittén

 

Kölare, Gunnar                                       MP

1973 – 1974        Styrelsesuppleant

1973 – 1974        Serie- och Tävlingskommittén

 

Lantto, Jan                                              

2006 – 2008        Utbildningskommittén

 

Larsson, Rickard                                     KKH

1926 - 1927         Styrelsesuppleant

 

Lennström, Anders                               Tyresö BC

1986 – 1988        Styrelsesuppleant

1988 - 1989         Vice ordförande

1988 – 1990        Bowling90-kommittén

1989 – 1991        Styrelseledamot

1991 – 1994        Vice ordförande

1994 – 2000        Ordförande

1986 – 1990        Rekryteringskommittén

1992 – 1993        Rekryteringskommittén

1993 – 2000        Serie- och Tävlingskommittén

 

Leo, Gunnar                                            Fredrikshos IF

1970 – 1971        Styrelsesuppleant

 

Levin, Olle                                                RK09

1919 – 1921        Styrelsesuppleant

 

Liedholm, Bengt                                    Fredrikshofs IF

1989 – 1992        Ordförande

1990 – 1991        Rekryteringskommittén

1992 – 1993        Utbildningskommittén

 

Liedholm, Ragnar                                  Fredrikshofs IF

1952 – 1953        Styrelsesuppleant

1953 – 1961        Styrelseledamot

 

Liljekvist, Bengt                                    

1987 – 1990        Handikappkommittén

 

Lillier, Hugo                                             Mariebergs IK

1925 - 1926         Styrelseledamot

 

Lind, Oscar                                               Stockholms IS

1922 - 1923         Vice ordförande

 

Lindahl, Ann                                            Högdalens DBK

1983 – 1986        Damkommittén

 

Lindberg, Berndt                                   BK Espri

1987 – 1988        Handikappkommittén

 

Lindberg, Göran                                     Sollentuna BwK

1983 – 1985        Skattmästare

 

Lindberg, Rolf                                         Sollentuna BwK

2012 – 2017        Revisor

2017 – t.v            Skattmästare

 

Lindbergh, Bengt                                   Djurgårdens IF

1969 – 1970        Styrelsesuppleant

1970 – 1977        Skattmästare

 

Lindbergh, John                                     Aiba

1928 - 1929         Styrelsesuppleant

 

Lindeberg, Sven                                     Bellevue

1960 – 1962        Styrelsesuppleant

1962 - 1963         Vice ordförande

 

Lindén, Lars                                             Älvsjö BK

1981 – 1983        Styrelsesuppleant

1983 – 1989        Styrelseledamot

1980 – 1981        Valberedningen

1981 – 1989        Serie- och Tävlingskommittén

1981 – 1988        Förbundskapten herrar

1990 – 1992        Valberedningen

 

Lindersson, Ingegerd                           BK Eva / BK Fram / BK Flugan

1992 – 1994        Styrelsesuppleant

1992 – 1998        Damkommittén

 

 

Lindgren, Sigvard                                  BBV

1935 – 1939        Styrelseledamot

 

 

 

 

 

Lindgren, Åke                                         Pripps/Argo

1979 – 1981        Styrelsesuppleant

1981 - 1985         Styrelseledamot

1985 – 1988        Vice ordförande

1979 – 1988        Serie- och Tävlingskommittén

 

Lindholm, Adolf                                     Fredrikshofs IF

1918 – 1920        Styrelsesuppleant

 

Lindholm, Gustaf                                  KKH

1926 - 1927         Sekreterare

1927 – 1932        Styrelseledamot

 

Lindman, Nils                                         BS23

1979 – 1991        Revisorssuppleant

 

Lindquist, Mikael                                  Djurgårdens IF

1980 – 1983        Juniorkommittén

 

Lindqvist, Kent                                      

1976 – 1979        Revisorssuppleant

 

Lindqvist (Liedholm), Siv                   Högdalens DBK

1991 - 1992         Styrelseledamot

1991 – 1992        Utbildningskommittén

1992 – 1994        Valberedningen

 

Lindskog, Marcus                                  AIK

2011 – 2013        Valberedningen

 

Lingvall, Monica                                    Sundbybergs IK

2011 – t.v            Revisorssuppleant

 

Ljungberg, Lennart                               Kryss

1960 – 1962        Styrelsesuppleant

 

Ljunggren, Ulf                                         Sigma BK                                                                      f 1944-09-20       d 20xx-xx-xx

1984 – 1989        Ordförande

1980 – 1984        Valberedningen

1992 – 1993        Valberedningen

 

Lundborg, Thure                                    Mariebergs IK

1926 – 1928        Styrelseledamot

1928 – 1931        Sekreterare

 

Lundgren, Agneta                                 BK Eva

2013 – 2014        Styrelseledamot

2014 – 2017        Vice Ordförande

2015 – 2017        Utbildningskommittén

 

 

Lundgren, Bengt

1987 – 1990        Handikappkommittén

 

Lundgren, Eskil                                       Tegnerhofs IF

1933 – 1935        Styrelsesuppleant

1943 – 1948        Styrelsesuppleant

1948 – 1952        Styrelseledamot

 

Lundqvist, Gerd                                     DN/Expressens IF

1992 – 1995        Styrelseledamot

1992 – 1995        Utbildningskommittén

 

Lundström, Ulla-Bella                         Hammarby IF

1990 – 1992        Valberedningen

 

Längstadius, H                                        IFK Djursholm

1925 - 1926         Styrelsesuppleant

Lönnberger, Jenny                                BK Mistral

2002 - 2005         Serie- och Tävlingskommittén

 

Lövgren, Kåge                                         Sollentuna BwK

1970 – 1971        Styrelsesuppleant

1970 – 1971        Damkommittén

 

Magnét, Hans                                         BK Trol

1985 – 1988        Utbildnings- och Tekniska kommittén

 

Marcius, Bruno                                       Hammarby IF

1994 – 1995        Styrelsesuppleant

1994 – 1995        Tävlingskommittén

 

Martinsson, Holger                              Nore BK / BK Raa

1984 – 1990        Rekryteringskommittén

 

Melakari, Veikko                                   IFK Stockholm

1977 – 1993        Revisor                      

 

Metslov, Märt                                        Skuru IK

1969 – 1971        Styrelseledamot

1970 – 1971        Serie- och Tävlingskommittén

1970 – 1971        Juniorkommittén

 

Morling, G                                                KKS

1921 – 1922        Revisor

 

Mothander, Mikael                              BK OS

1992 – 1993        PR-kommittén

 

Mörk, Ronny                                           Gröndals IK

1990 – 1992        Valberedningen

 

Mörkfors, Leif                                        Domnarvets BS

2012 – 2014        Skattmästare

2014 – 2017        Ordförande

 

Nannis, Carina                                        Sundbybergs IK

2003 - 2005         Serie- och Tävlingskommittén

2001 - 2006         Valberedningen

 

Neiling, Roland                                      BK Hook

1971 – 1974        Valberedningen

 

Neronius, Ragnar                                  Bowling-Gillet

1920 - 1921         Revisor

 

Nilsson, Berndt                                      BK Espri

1983 – 1989        Serie- och Tävlingskommittén

1986 – 1988        Förbundskapten U21 herrar

 

Nilsson, Gösta                                        BK Åttan

1964 – 1968        Styrelsesuppleant

 

Nilsson, Ulla                                            SoIK Hellas

1980 – 1986        Styrelseledamot

1980 – 1986        Damkommittén

1982 – 1984        Förbundskapten damer

 

Nilsson, Åke                                            SoIK Hellas

2007 – 2009        Styrelseledamot

2009 – 2010        Juniorkommittén

 

Nordblad, Elof                                        Djurgårdens IF

1938 – 1941        Styrelsesuppleant

1941 – 1943        Styrelseledamot

 

Nordin, Nils                                             MP

1974 - 1975         Styrelseledamot

1974 – 1975        Utbildnings- och Tekniska kommittén

 

Nordström, Maud                                 BK Kristallen

1993 - 2008         Handikappkommittén

 

Norgren, Carl                                          KKH

1927 – 1944        Skattmästare

1935 – 1937        Vice ordförande

1945 – 1948        Styrelseledamot

 

 

 

 

 

Nymark, Ingemar                                  Handens BK

1993 – 2001        Styrelseledamot

1993 – 1994        Rekryteringskommittén

1992 – 1995        Juniorkommittén

1995 – 2001        Utbildningskommittén

1995 – 2001        Distriktsinstruktör

1995 – 1996        Förbundskapten juniorer

 

Ohlsson, Björn G                                   IFK Stockholm

1994 – 1997        Valberedningen

 

Ohlsson, Stefan                                     Sollentuna BwK

2011 – 2017        Valberedningen

 

Olsson, Lennart                                      Svenska BP

1955 – 1958        Styrelsesuppleant

1958 - 1959         Styrelseledamot

1959 - 1960         Sekreterare

1961 – 1964        Skattmästare

1973 – 1983        Adjungerad styrelsen Sthlms BFs Hall AB

1992 – 1994        Hallkommittén

 

Olsson, May                                             BK Viking

1974 – 1978        Valberedningen

 

Olsson, Susanne                                    Hammarby IF/Sundbybergs IK

2009 - 2013         Styrelseledamot

2011 – 2012        Serie- och Tävlingskommittén

2014 – 2018        Valberedningen

 

Olsson, Thor                                            KAP

1921 – 1925        Sekreterare

1924 - 1925         Skattmästare

1924 – 1937        Revisor

1922 – 1923        Amerikakommittén

 

Olsson, Åke                                             Pin Club / BK Åttan / BK Ferit

1972 – 1973        Styrelsesuppleant

1972 – 1973        Juniorkommittén

1972 – 1973        Förbundskapten juniorer

1975 – 1984        Utbildnings- och Tekniska kommittén

 

Palm, Marianne                                     DK Stureby

1986 – 1988        Styrelseledamot

1986 – 1988        Damkommittén

1989 – 1990        Bowling90-kommittén

1989 – 1990        Styrelsesuppleant

 

 

 

 

Parmegiani, John                                  BK Viking

1971 – 1972        Styrelsesuppleant

1972 – 1975        Styrelseledamot

1975 – 1977        Vice ordförande

1970 – 1971        Valberedningen

1970 – 1977        Damkommittén

1971 – 1976        Förbundskapten damer

 

Persson, Inga-Lill                                   BK Rita

1965 – 1970        Styrelseledamot

1970 - 1971         Vice ordförande

1970 - 1971         Sekreterare-

1971 – 1975        Ordförande

1968 – 1969        Dam- och Ungdomskommittén

1970 – 1971        Damkommittén

1970 – 1971        Juniorkommittén

 

Persson, Kurt-Erik                                 BK Meteor

1971 – 1973        Styrelsesuppleant

1973 - 1974         Styrelseledamot

1973 – 1974        Utbildnings- och Tekniska kommittén

 

Pettersson, Johan                                 Sundbybergs IK

1992 – 1993        Juniorkommittén

 

Pettersson, Leonard                            KKK                                                                                f 1888 (87)          d 1960-01

1923 – 1959        Revisor

 

Pettersson, Roland                               KKT

1999 – 2000        Styrelsesuppleant

1999 – 2000        Juniorkommittén

 

Prince, Ulla                                              Hammarby IF

1994 – 1996        Styrelseledamot

1994 – 1996        Damkommittén

 

Rastas, Per                                               DN/Expressens IF

1999 – 2010        Skattmästare

 

Riese, Waldemar                                  RK09

1921 – 1922        Revisor

 

Riutta, Bo                                                 Nynäshamns BS

1988 – 1990        Damkommittén

1988 – 1990        Förbundskapten damer

1989 – 1990        Valberedningen

 

Robinson, Ian                                          AIK

2017 – 2018        Vice Ordförande

2017 – t.v            Marknadskommittén

2018 – t.v            Ordförande

 

Roos, C G                                                  Viking

1954 – 1958        Styrelsesuppleant

1958 - 1959         Sekreterare

1959 – 1965        Styrelseledamot

 

Rosell, Bo                                                 Högdalens BK

2010 – 2013        Styrelseledamot

2013 – 2014        Vice Ordförande

2014 – t.v            Styrelseledamot

2011 – t.v            Serie- och Tävlingskommittén

 

Rosell, Georg                                          Fredrikshofs IF                                                           f 1892                   d 1962-04-25

1925 - 1926         Sekreterare

 

Rosell, Karl                                               Hammarby IF

1944 - 1946         Styrelsesuppleant

1946 -1952          Styrelseledamot

 

Rudin, Mary                                             BK Disa

1970 – 1974        Valberedningen

 

Runberg, Ann                                          Pin Club

1972 – 1975        Juniorkommittén

 

Rundqvist, Folke                                   BK Brimer

1940 - 1942         Styrelsesuppleant

1942 - 1943         Styrelseledamot

 

Runefeldt, David                                   Täby BwK

2016 – 2018        Styrelseledamot

2014 – 2016        Valberedningen

2016 – t.v            Utbildningskommittén

 

 

Rönn, Ulf                                                  BK Jakob

1976 – 1977        Styrelsesuppleant

1977 – 1983        Styrelseledamot

1976 – 1979        Juniorkommittén

1976 – 1979        Förbundskapten juniorer

1983 – 1994        adjungerad styrelsen Sthlms BFs Hall AB

1992 – 1994        Hallkommittén

 

Saari, Reino                                             BK Raa

1991 - 1992         Styrelseledamot

2002 - 2003         Styrelseledamot

1991 – 1993        Juniorkommittén

 

Sabel, Lars                                                Sigma BK

1985 – 1990        Skattmästare

 

Samuelsson, Gunnar                           BS 23

1923 – 1924        Revisor

 

Severin, Berit                                          BK Wictoria

2008 – 2009        Valberedningen

 

Sjöberg, Valter                                      

1978 - 1979         Styrelseledamot

1978 – 1979        Serie- och Tävlingskommittén

1979 – 1980        Juniorkommittén

 

Sjöström, Gunnar                                 SoIK Hellas

1974 – 1976        Styrelseledamot

1974 – 1976        Serie- och Tävlingskommittén

 

Skogström, Erik                                      Stockholms IS

1943 - 1944         Styrelsesuppleant

1948 – 1963        Revisor

 

Stenquist, Carl-Gösta                          Pin Club

1968 - 1969         Styrelseledamot

1969 – 1971        Ordförande

1987 – 1989        Styrelseledamot

1985 – 1989        Utbildnings- och Tekniska kommittén

1988 – 1989        Bowling90-kommittén

 

Stenqvist, C                                             KKT

1918 - 1919         Styrelsesuppleant

 

Sterne, Ture                                            SIS

1921 – 1922        Kommittén för klassindelning

 

Strand, Cai                                               Åkeshovs BK

1994 – 1999        Skattmästare

1997 – 1998        Informationskommittén

 

Strandberg, Hans                                  AIK

1979 – 1980        Förbundskapten herrar och damer

 

Strandberg, Kenneth                           BS23

1987 – 1988        Utbildnings- och Tekniska kommittén

 

Ström, Herbert                                      Tegnerhofs IF

1935 – 1937        Styrelsesuppleant

 

Ståhl, Gunnar                                          Djurgårdens IF

2009 - 2012         Styrelseledamot

2009 – 2012        Utbildningskommittén

 

Sulkanen, Ann                                        BK Eva

2006 – 2010        Valberedningen

2011 – 2013        Valberedningen

 

Sulkanen, Lena                                       BK Eva

2005 - 2006         Styrelseledamot

2006 - 2007         Sekreterare

2005 – 2006        Informationskommittén

 

Sundberg, Folke                                    AIK

1970 – 1975        Serie- och Tävlingskommittén

1970 – 1975        Förbundskapten herrar

 

Sundell, G                                                RK09

1925 - 1926         Styrelsesuppleant

 

Sundin, Ragnar

1978 – 1980        Valberedningen

 

Sundström, Gustaf                               IFK Djursholm

1923 - 1924         Styrelseledamot

 

Swahnström, Bengt                             Jakobsbergs BS

1990 – 1993        Handikappkommittén

 

Svensson, Carl                                        City

1939 - 1940         Styrelsesuppleant

1940 - 1941         Styrelseledamot

1941 – 1946        Vice ordförande

 

Svensson, Stig                                        BK Hermod

1968 – 1969        Seriekommittén

1977 – 1981        Sekreterare

1970 – 1981        Kanslist

 

Söderström, Artur                                 Södermalms BS                                                         f. 1900                  d. 1963

1939 – 1955        Sekreterare

 

Tell, Ingrid                                                BK Atena

1969 – 1970        Styrelsesuppleant

1981 – 1984        Valberedningen

 

Thunwall, Magnus                                Sofia BK

1970 – 1973        Valberedningen

 

Törnqvist, Jaana

1988 – 1989        Bowling90-kommittén

 

Vinghed, Gunilla                                   BK Atena

1991 – 1994        Juniorkommittén

1994 – 1995        Valberedningen

1997 – 1998        Valberedningen

 

 

 

Von Knorring, Einar                              Sofia

1966 – 1970        Skattmästare

1968 – 1969        Tävlingskommittén

 

Wahrberg, Eva                                        Hammarby IF

2010 – 2012        Skattmästare

 

Wallin, Elisabeth                                   BK Eva

2007 – 2008        Valberedningen

 

Wallin, Stefan                                        BK Amiki

2005 – 2006        Informationskommittén

 

Wanne, Erik                                             Sigma BK

1993 – 1996        Revisorssuppleant

 

Wass, Tommy                                         Norsborgs AIK

1999 – 2001        Styrelsesuppleant

1987 – 1993        Handikappkommittén

1994 - 2008         Handikappkommittén

 

Wendel, Janne                                       Stureby BK

2003                      Distriktsinstruktör

 

Wennberg, Majken                              SoIK Hellas

1992 – 1994        Styrelseledamot

1978 – 1980        Valberedningen

1979 – 1984        Damkommittén

1992 – 1994        Juniorkommittén

 

Wennström, Berit                                

1977 – 1978        Damkommittén

 

Werndén, Jens                                       IFK Stockholm/Fredrikshofs IF

1991 – 1993        Revisorssupplant

1993 – 1997        Revisor

 

Werndén, Sten-Åke                             Fredrikshofs IF

1993 – 1997        Styrelseledamot

1993 – 1994        PR-kommittén

1994 – 1996        Informationskommittén

 

Wetterström, Anderz                          ÄlvsjöHook BK

2009 – 2017        Revisor

2017 – t.v            Revisorssuppleant

 

Wide, Hans                                              IFK Stockholm

1970 – 1977        Revisor

1991 – 1995        Revisor

 

 

Wiener, Josef                                         BK Viking

1975 – 1977        Utbildnings- och Tekniska kommittén

 

Wige, Sven                                              Swithiod

19163 – 1964     Revisor

 

Wigren, Bror                                           AIK

1952 – 1954        Styrelsesuppleant

 

Wikman, Kim                                          Sundbybergs IK

2005 – 2007        Serie- och Tävlingskommittén

 

Wiman, Tomas                                       SoIK Hellas

1999 – 2006        Sekreterare

1999 – 2006        Kanslichef

 

Åberg, Birger                                           AIK

1974 – 1975        Styrelsesuppleant

1975 – 1977        Styrelseledamot

1977 – 1985        Vice ordförande

1974 – 1985        Utbildnings- och Tekniska kommittén

1985 – 1988        Valberedningen

 

Åkerling, Sven-Arne                            KKT

1971 – 1973        Styrelseledamot

1975 – 1978        Ordförande

1971 – 1973        Serie- och Tävlingskommittén

1978 – 1979        Valberedningen

 

Åman, Gunnar                                        BK Tolvan

1941 – 1943        Styrelsesuppleant

1943 - 1944         Styrelseledamot

 

Öhngren, Albin                                      KKR; IFK Sthlm

1918 – 1925        Ordförande

1926 – 1928        Ordförande

1928 - 1929         Styrelseledamot

1922 – 1923        Amerikakommittén

 

Öqvist, Rune                                           Esselte

1963 – 1967        Styrelseledamot

 

Österberg, Anders                                BK Trol

2000 – 2001        Styrelsesuppleant

2000 – 2001        Serie- och Tävlingskommittén

 

Östlund, Bo                                              BK Wictoria

1992 – 1994        Ordförande

2001 - 2009         Serie- och Tävlingskommittén

1992 – 1994        Hallkommittén

1994 – 2000        Valberedningen

 

Östman, Anders                                    Sollentuna BwK

1980 – 1985        Valberedningen

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 31 OKT 2018 11:25 Skribent: Christer Jonsson
E-post: This is a mailto link