Hoppa till sidans innehåll

JEM-medaljörer


Stockholm-bowlare som tagit medalj vid Junior-EM

1976 Brussel, Belgien

Guld
Pojkar 2-manna
Ove Jonasson (Amiki), Anders Karlsson (Viking)

Pojkar 5-manna
Ove Jonasson, Anders Karlsson

Brons
Pojkar Masters
Ove Jonasson

1978 Aalborg, Danmark

Guld
Flickor 5-manna
Lena Sulkanen (Viking)

Silver
Flickor 2-manna
Lena Sulkanen


1984 Norrköping, Sverige

Guld
Flickor 5-manna
Maria Colling (Tibble)

Silver
Flickor 2-manna
Maria Colling


1986 Tilburg, Holland

Guld
Flickor 5-manna
Maria Colling


1990 Munchen, Tyskland

Guld
Flickor 2-manna
Charlotta Lundin (Amazonerna)

Pojkar 2-manna
Jim Jäderdahl (KKS)

Pojkar 3-manna
Jim Jäderdahl

Silver
Flickor 3-manna
Christina Askling (Amazonerna)

Brons
Flickor 5-manna
Christina Askling, Charlotta Lundin


1992 Bryssel, Belgien

Brons
Flickor 5-manna
Cecilia Modh (Råsunda), Linda Haglund (AIK)


1996 London, England

Guld
Flickor 5-manna
Cecilia Modh (Amazonerna)


1998 Wien, Österrike

Guld
Flickor 3-manna
Veronica Lantto (Sundbyberg)

Flickor 5-manna
Veronica Lantto, Cecilia Modh

Silver
Flickor 2-manna
Cecilia Modh

Brons
Flickor 3-manna
Cecilia Modh


2002 Rom, Italien

Silver
Pojkar 2-manna
Patrick Nilsson (Amiki)

Brons
Pojkar 3-manna
Patrick Nilsson, Mikael Kanold (Sundbyberg)


2004  Augsburg, Tyskland

Guld
Flickor 5-manna
Caroline Jonsson (Trippel XXX)

Silver
Flickor All Event
Caroline Jonsson

Pojkar 2-manna
Anders Naumann (IFK Täby)

Pojkar 5-manna
Anders Nauman, Mikael Kanold


2005 Antwerpen, Belgien

Brons
Pojkar 5-manna
Anders Nauman


2006 Köpenhamn, Danmark

Brons
Flickor 2-manna
Caroline Jonsson

Flickor 5-manna
Caroline Jonsson


2007 Thessaloniki, Grekland

Silver
Flickor Masters
Caroline Jonsson

Brons
Flickor 5-manna
Caroline Jonsson


2010 S:t Maximin, Frankrike

Guld
Pojkar 4-manna
Magnus Johnson (Sundbyberg)


2011 Munchen, Tyskland

Guld
Pojkar 4-manna
Magnus Johnson


2012 Aalborg, Danmark

Brons
Flickor 4-manna
Fanny Lindahl (AIK)

2013 Wien, Österrike

Guld
Flickor 4-manna
Fanny Lindahl


2016 Reykjavik, Island

Brons
Pojkar 4-manna
Filip Thelander (Sundbyberg)


2017 Helsingfors, Finland

Guld
Pojkar 4-manna
Filip Thelander

Brons
Flickor 2-manna
Matilda Tidbeck (Eva)

Flickor 4-manna
Matilda Tidbeck

Flickor Masters
Matilda Tidbeck


2018 Aalborg, Danmark

Guld

Pojkar 4-manna
Lukas Sevelin (AIK)

Silver
Pojkar 2-manna
Lukas Sevelin

Uppdaterad: 02 NOV 2018 22:54 Skribent: Christer Jonsson
E-post: This is a mailto link