Hoppa till sidans innehåll

Höstrusket 2012

Klass A

Plats

Namn

Klubb

Resultat

Strike

1

Tommy Lindström

Bk Lindarna

545

 

2

Thomas Andersson

SK Nova

533

 

3

Conny Nilsson

Norsborgs AIK

532

 

4

Robin Savolainen

Bk Bus

515

 

5

Johan Larsson

BK Kristallen

514

 

6

Mathias Lööv

Upplands-Väsby

506

 

7

Martin Jansson

BK Kristallen

495

 

8

Lennart Bäck

Upplands-Väsby

490

 

9

Robert Synnerud

Bk Bus

485

13

10

Anders Åslund

BK Kristallen

485

6

11

Stefan Hellman

BK Bus

471

 

12

Peter Svensson

Upplands-Väsby

469

 

13

Alexander Johansson

Upplands-Väsby

467

 

14

Stefan Nowakowski

Norsborgs AIK

448

 

15

Mikael Andersson

Norsborgs AIK

445

 

16

Joakim Haraldsson

Bk Bus

444

8

17

Erik Nyström

Norsborgs AIK

444

5

18

Susanne Karlsson

Bk Bus

426

 

19

Mikael Jonsson

Upplands-Väsby

425

 

20

Thomas Gabrielsson

Bk Bus

423

 

21

Maria Carlehed

Upplands-Väsby

359

 
         
 

Klass B

     

Plats

Namn

Klubb

Resultat

Strike

1

Claes kårsell

Täby IF

486

 

2

Petri Tanner

Norsborg AIK

463

 

3

Johan Holm

Bk Mälaren

460

 

4

Roger Munther

BK Bus

448

 

5

Niklas Andersson

BK Lindarna

441

 

6

Emma Jarheim

BK Lindarna

430

 

7

Camilla Salkert

BK Lindarna

427

 

8

John Strindmark

BK Lindarna

424

 

9

Ernesto Rodriquez

BK Bus

423

 

10

Maria Hagstedt

BK Kristallen

419

 

11

Stefan Lundstedt

BK Kristallen

417

 

12

Rikard Blomdahl

Norsborg AIK

414

 

13

Jonny Erlandsson

BK Bus

407

 

14

Sheung Chi NG

Norsborg AIK

400

 

15

Sebastian Franc

Upplands-Väsby

394

 

16

Erik Nilsson

Upplands-Väsby

389

 

17

Jan Karlsson

Bk Mälaren

388

 

18

Tommy Törnblom

Bk Mälaren

373

 

19

Daniel Andersson

Upplands-Väsby

372

 

20

Hans-Erik Jacobsson

BK Lindarna

370

 

21

Andreas Leuing

Upplands-Väsby

362

 

22

Tomas Bergling

Täby IF

357

 

23

Håkan Bygdemark

BK Bus

353

 

24

Berth Matsson

SK Nova

344

4

25

Petter Wrigstad

BK Lindarna

344

1

26

Tobias Knaerkegaard

SK Nova

322

 

27

Andriano Nilsson

BK Lindarna

292

 
         
 

Klass C

     

Plats

Namn

Klubb

Resultat

Strike

1

Mats karlsson

Bk Kristallen

417

 

2

Anders Fougner

Bk Lindarna

406

 

3

Christer Leth

Bk Lindarna

396

 

4

Emmelie Egeberg

SK Nova

393

 

5

Sussie Englund

Bk Lindarna

388

 

6

David Tärnström

Bk Bus

386

 

7

Louice Andersson

Norsborgs AIK

381

 

8

Lisa Dahl

Bk Lindarna

378

5

9

Daniel Hägerbäck

SK Nova

378

4

10

Jonny Bohlin

Bk Bus

370

5

11

Patrik Nygren

Bk Bus

370

1

12

Linus Juhlin

Upplands-Väsby

367

 

13

Stefan Westerdahl

Norsborgs AIK

360

 

14

Henry Dahlberg

Norsborgs AIK

349

 

15

Anna Blomberg

Bk Bus

348

 

16

Anna-Lena Haataja

SK Nova

346

 

17

Camilla Lind

SK Nova

341

 

18

Åsa Jacobsson

Norsborgs AIK

337

 

19

Anna-Karin Bäck

Upplands-Väsby

329

 

20

Åsa Österström

Upplands-Väsby

326

 

21

Samuel Bergström

Bk Bus

324

4

22

Richard Andersson

Bk Kristallen

324

2

23

Therese Persson

Bk Kristallen

317

 

24

Jan-Erik Lundvall

Norsborgs AIK

308

 

25

Susanna Holmgren

Bk Lindarna

302

 

26

Therese Hammarstrand

Bk Bus

300

 

27

Bernabe Orellana

Bk Lindarna

289

 

28

Lotta Elebrand

Upplands-Väsby

288

 

29

Rori Mäkipää-Funk

Bk Kristallen

287

 

30

Ronnie Ohlsson

Upplands-Väsby

277

 

31

Peter Tmgren

Bk Lindarna

276

 

32

Victor Thelin

Bk Kristallen

270

 

33

Jonny Hågensen

Norsborgs AIK

257

 

34

Lisa Skårman

Bk Kristallen

218

 
         
 

Klass D

     

Plats

Namn

Klubb

Resultat

Strike

1

Mats Nilsson

Norsborgs AIK

437

 

2

Mats Bergström

BK Kristallen

369

 

3

Jane Qvarnström

BK Kristallen

360

 

4

Daniel Gustafsson

BK Lindarna

349

 

5

Camilla Nilsson

BK Lindarna

346

5

6

Ann-Sofie Roos

Upplands-Väsby

346

3

7

Daniel Petersson

SK Nova

343

 

8

Frida Kofod

SK Nova

327

 

9

Anneli Andersson

BK Kristallen

322

 

10

Toomas Tarkpea

Bk Lindarna

316

 

11

Björn Peterzen

Bk Mälaren

314

 

12

Johan Hillborg

Bk Bus

313

 

13

Mika Toivonen

Bk Bus

312

 

14

BjörnOhlin

Upplands-Väsby

311

 

15

Johan Solander

BK Kristallen

307

 

16

Agneta Hansson

Norsborgs AIK

302

 

17

Tuija Järvinen

Bk Bus

301

 

18

Benny Andersson

Upplands-Väsby

296

 

19

Ulrik Höglund

Bk Bus

292

 

20

Nils-Georg Eriksson

SK Nova

289

 

21

Jonny Winberg

BK Kristallen

278

 

22

Linnea Björkqvist

Norsborgs AIK

275

 

23

Christian Uvner

Bk Bus

268

 

24

Anna Aring

Bk Mälaren

265

 

25

Kasper Söderström

Norsborgs AIK

249

 

26

Lena Sommargren

Norsborgs AIK

242

 

27

Andreas Hedin

Norsborgs AIK

234

 

28

Kristina Sundström

Upplands-Väsby

229

 
         
 

Klass E

     

Plats

Namn

Klubb

Resultat

 

1

Mattias Lindberg

SK Nova

333

 

2

Anton Ahlgren Andersson

Bk Mälaren

331

 

3

Yngve Nilsson

upplands-Väsby

308

 

4

Elisabeth Bjärkstedt

BK Kristallen

301

 

5

Johan Beck Friis

Bk Lindarna

300

 

6

Simon Mothander

Bk Lindarna

297

 

7

Emma Eriksson Varleapää

BK Kristallen

291

 

8

Marcus Lundström

BK Kristallen

285

 

9

Sebastian Falk

Bk Bus

272

 

10

Victor Carlsson

SK Nova

230

 

11

Marika Clingbjern

Bk Bus

216

 

12

Samuel Karlsson

BK Kristallen

211

 

13

Brittany Stewart

BK Kristallen

195

 

14

Threse Nordberg

BK Kristallen

131

 
         
 

Klass Open

     

Plats

Namn

Klubb

Resultat

 

1

Fredrik Larsson

Täby IS

489

 

2

Daniel Grahn

SK Nova

454

 

3

Michael Strömhielm

Täby IS

388

 

4

Elise Renman

Täby IS

377

 

5

David Uhlin

BK Kristallen

373

 

6

Katarina Prodanovic

Norsborgs AIK

354

 

7

Anna Thorngren

Täby IS

352

 

8

Sara Thorngren

Täby IS

314

 

9

Patrik Ingö

Täby IS

310

 

10

Hagher Sabhatu

Upplands-Väsby

301

 

11

Savo Perovic

BK Lindarna

285

 

12

Kristoffer Fransson

BK Bus

275

 

13

Simon Bernarsson

Täby IS

266

 

14

Toni Pyykönen

BK Kristallen

245

 

15

Sari Nurmi

Norsborgs AIK

242

 

16

Bo Åhlstedt

Norsborgs AIK

239

 

17

Edvin Behmer

Täby IS

155

 

18

Beatrice Sagerberg

SK Nova

150

 

 

Resultat finns i Svenska Bowlingförbundets resultatsystem BITS.

Klicka här för att gå till BITS.


Köp boken i din bowlinghall

 

BörjaBowla.se
 
 
 
SBHF.se
 
  
Vill du ha våra mailutskick?
Klicka här eller maila till This is a mailto link

 

 

Postadress:
Stockholms Bowlingförbund
Bowlorama, Uppköparvägen 1
120 44 Årsta

Kontakt:
Tel: 08983445
E-post: This is a mailto link